Quantcast
skip navigation
Home Calendar Sports News Coaches Concession Stand Training Videos Sponsors SRCS Boys Varsity Meeting Minutes Apparel Links Contact us About

Welcome to the Home of North Franklin Shamrocks!

Board Meetings

  • Aug
  • 19
North Franklin Board Meeting
  • Sep
  • 16
North Franklin Board Meeting
  • Oct
  • 21
North Franklin Board Meeting
  • Nov
  • 18
North Franklin Board Meeting
  • Dec
  • 16
North Franklin Board Meeting

Playoff schedule for boys 12U

Triple A Russell Division Playoff Schedule    
               
Game June Day Team at Team Field  
1 17 Tues. Kiwanis  vs.  Thompson Insurance Lower Field  
2 18 Wed. Cardinal Insurance vs.  North Franklin Shamrocks  Lower Field  
3 20 Fri. Winner Game 1 vs.  Winner Game 2 Lower Field  
    Winner Game 3 advances to Championship Series Final on Monday 6/23 - best of 3  
4 20 Fri. Loser Game 1 vs.  Loser Game 2 Upper Field (Loser eliminated)
5 21 Sat. Loser Game 3 vs.  Winner Game 4    
Loser Game 5 eliminated - Winner to Championship Series Final on Monday 6/23 - best of 3)
6 23 Mon. Winner Game 3 vs.  Winner Game 5 Lower Field  
7 24 Tues. Winner Game 3 vs.  Winner Game 5 Lower Field  
8 26 Thurs. Winner Game 3 vs.  Winner Game 5 Lower Field (if necessary)
               
Triple A Paye Division Playoff Schedule    
               
Game June Day Team at Team Field  
1 16 Mon. Fountain's Enchanted Florist vs. Mayville's Excavation Lower Field  
2 16 Mon. Fastenol vs. Tri-Town Upper Field  
3 17 Tues. Holmes Energy vs. Kennedy's Kuts Bangor  
4 18 Wed. Mayville Excavation vs. Fastenol Upper Field  
5 19 Thurs. Kennedy's Kuts vs. Fountain's Enchanged Florist Lower Field  
6 19 Thurs. Tri-Town vs. Holmes Energy Upper Field  
               
  Any Team that has 1 loss or less (0) after Thursday night's games will advance to Saturday at 9:30  
  Pairings will be announced at the completion of Thursday night's games  

Playoff Schedule for Boys 10U Baseball

Francis Mitchell American Division  
             
Game June Day Team at Team Field
1 17 Tues. In Motion Physical Therapy vs. Personal Touch Malone-Upper Field
2 18 Wed. North Franklin Green vs. North Franklin White Ft. Covington
3 18 Wed. McClain Construction vs. In Motion Physical Therapy Westville
4 20 Fri. Personal Touch vs. North Franklin Green Westville
5 20 Fri. North Franklin White vs. McClain Construction Westville
6 21 Sat: Pairings to be determined Friday Night for Saturday's games (for all remaining teams with less than 2 losses).
             
             
             
Francis Mitchell National Division  
             
Game June Day Team at Team Field
1 16 Mon. Tri-Town vs. Sandlot Sluggers Bangor
2 16 Mon. Jacob's Lawncare vs. Frontier Lodge Westville
3 17 Tues. Martin's Rubbish Removal vs. Jacob's Lawncare Westville
4 17 Tues. Rotary vs. Sullivan's Auto Westville
5 19 Thurs. Sandlot Sluggers vs. Rotary Bangor
6 19 Thurs. Sullivan's Auto vs. Martin's Rubbish Removal Westville
7 19 Thurs. Frontier Lodge vs. Tri-Town Westville
8 21 Sat. Pairings to be determined Thursday Night for Saturday's games after Thursday night games are finished (for all remaining teams with less than 2 losses).
             
      2nd team on the schedule will bat last
      All teams MUST have 8 players to start any given game - fewer than this and the game will be a forfeitl

Baseball Standings

 

 

 

North Country Little League Baseball

 

 

 

 

 

 

Standings end of Week 5 of season

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Francis Mitchell Division (10 and under)

 

 

 

 

 

 

 

 

In Motion Physical Therapy

 

 

11

 

 

Sullivan's Auto

 

 

4

 

 

Frontier Lodge

 

 

15

 

 

Tri-Town

 

 

6

 

 

Personal Touch

 

 

24

 

 

Frontier Lodge

 

 

3

 

 

Sandlot Sluggers

 

 

24

 

 

Rotary

 

 

20

 

 

Personal Touch

 

 

14

 

 

Martin's Rubbish Removal

 

 

0

 

 

North Franklin Shamrocks White

 

 

20

 

 

Frontier Lodge

 

 

6

 

 

North Franklin Shamrocks White

 

 

3

 

 

In Motion Physical Therapy

 

 

1

 

 

Personal Touch

 

 

10

 

 

Sandlot Sluggers

 

 

9

 

 

Martin's Rubbish Removal

 

 

12

 

 

Frontier Lodge

 

 

11

 

 

North Franklin Shamrocks Green

 

 

9

 

 

Sullivan's Auto

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitchell Division

 

 

 

 

 

 

 

Standings:

 

 

 

 

 

 

Points

 

 

 

 

 

North Franklin Shamrocks White

 

 

8-0-1

 

 

17

 

 

 

In Motion Physical Therapy (Malone)

 

 

8-1

 

 

16

 

 

 

Personal Touch (Malone)

 

 

6-2-2

 

 

14

 

 

 

North Franklin Shamrocks Green

 

 

6-0-1

 

 

13

 

 

 

McClain Construction (Malone)

 

 

5-3

 

 

10

 

 

 

Martin's Rubbish Removal (Brushton-Moira

 

 

5-5

 

 

10

 

 

 

Rotary (Malone)

 

 

3-6

 

 

6

 

 

 

Sullivan's Auto (Malone)

 

 

3-6

 

 

6

 

 

 

Sandlot Sluggers (Bangor)

 

 

3-6

 

 

6

 

 

 

Jacob's Lawn Care (Westville)

 

 

1-6-1

 

 

3

 

 

 

Frontier Lodge (Chateaugay)

 

 

1-7

 

 

2

 

 

 

Tri-Town (Brasher/Winthrop)

 

 

0-7-1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

Playoff time Mitchell Division will be split into 2 groups…Americans and Nationals, based on strength of teach team in the division.

 

 

 

 

 

 

Paye/Russell Division Scores

 

 

 

 

 

 

 

Kiwanis

 

 

14

 

 

Holmes Energy

 

 

1

 

 

Kiwanis

 

 

13

 

 

Fastenal

 

 

1

 

 

Kennedy's Kuts

 

 

11

 

 

Kiwanis

 

 

10

 

 

North Franklin Shamrocks

 

 

18

 

 

Holmes Energy

 

 

5

 

 

North Franklin Shamrocks

 

 

15

 

 

Fountain's Enchanted Florist

 

 

0

 

 

Fountain's Enchanted Florist

 

 

9

 

 

Mayville's Excavation

 

 

6

 

 

Tri-Town

 

 

8

 

 

Thompson Insurance

 

 

4

 

 

Thompson Insurance

 

 

17

 

 

Mayville's Excavation

 

 

5

 

 

Cardinal Insurance

 

 

13

 

 

Fastenal

 

 

1

 

 

Cardinal Insurance

 

 

26

 

 

Kennedy's Kuts

 

 

5

 

 

Tri-Town

 

 

17

 

 

Holmes Energy

 

 

8

 

 

Thompson Insurance

 

 

21

 

 

Fountain's Enchanted Florist

 

 

7

 

 

Kiwanis

 

 

19

 

 

Holmes Energy

 

 

3

 

 

Kiwanis

 

 

7

 

 

Cardinal Insurnace

 

 

6

 

 

Tri-Town

 

 

22

 

 

Kennedy's Kuts

 

 

14

 

 

Cardinal Insurance

 

 

10

 

 

Fountain's Enchanted Florist

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Don Paye Division (12 and under)

 

 

 

 

 

 

 

 

Standings:

 

 

 

 

 

 

Points

 

 

 

 

 

Fountain's Enchanted Florist (Malone)

 

 

5-6

 

 

10

 

 

 

Tri-Town (Brasher/Winthrop)

 

 

4-5-1

 

 

9

 

 

 

Kennedy's Kuts (Brushton-Moira)

 

 

4-6

 

 

8

 

 

 

Mayville's Excavation (St. Regis Falls)

 

 

3-5

 

 

6

 

 

 

Holmes Energy (Bangor)

 

 

2-8

 

 

4

 

 

 

Fastenal (Brushton)

 

 

0-9

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Ray Russell Division (12 and under)

 

 

 

 

 

 

 

 

Standings:

 

 

 

 

 

 

Points

 

 

 

 

 

North Franklin Shamrocks

 

 

9-0

 

 

18

 

 

 

Thompson Insurance (Chateaugay)

 

 

8-2

 

 

16

 

 

 

Kiwanis (Malone)

 

 

8-3

 

 

16

 

 

 

Cardinal Insurance (Malone)

 

 

5-4-1

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

North Country Little League Baseball

     
Standings end of Week 4 of season      
       
Francis Mitchell Division (10 and under)      
McClain Construction 14 Sandlot Sluggers 11
Sullivan's Auto 15 Jacob's Lawncare 3
North Franklin Shamrocks Green 8 Personal Touch 8
In Motion Physical Therapy 14 Tri-Town 3
McClain Construction 25 Martin's Rubbish Removal 3
North Franklin Shamrocks White 15 Rotary 4
Martin's Rubbish Removal 12 Rotary 10
In Motion Physical Therapy 23 Jacob's Lawncare 3
Sullivan's Auto 18 Sandlot Sluggers 3
Personal Touch 9 North Franklin Shamrocks White 9
North Franklin Shamrocks White 20 Tri-Town 6
In Motion Physical Therapy 11 Sullivan's Auto 4
Frontier Lodge 15 Tri-Town 6
       
Standings:   Points  
In Motion Physical Therapy (Malone)  8-0 16  
North Franklin Shamrocks White  6-0-1 13  
North Franklin Shamrocks Green  5-0-1 11  
McClain Construction (Malone)  5-3 10  
Martin's Rubbish Removal (Brushton-Moira  4-4 8  
Personal Touch (Malone)  3-2-2 8  
Rotary (Malone)  3-5 6  
Sullivan's Auto (Malone)  3-5 6  
Sandlot Sluggers (Bangor)  2-5 4  
Jacob's Lawn Care (Westville)  1-6-1 3  
Frontier Lodge (Chateaugay)  1-4 2  
Tri-Town (Brasher/Winthrop)  0-7-1 1  
       
The following games have either not been played or scores have not turned in:  
North Franklin White at North Franklin Green      
Frontier Lodge at Sandlot Sluggers      
North Franklin Green at Frontier Lodge      
Personal Touch at Frontier Lodge      
       
Playoff time Mitchell Division will be split into 2 groups…Americans and Nationals, based on strength of teach team in the division.
       
Paye/Russell Division Scores      
Holmes Energy 14 Fastenal 9
North Franklin Shamrocks 3 Thompson Insurance 1
Fountain's Enchanted Florist 19 Kennedy's Kuts 13
Cardinal Insurance 0 Tri-Town 0
Kiwanis 7 Mayville's Excavation 1
Cardinal Insurance 15 Fastenal 0
Kiwanis 14 Holmes Energy 1
Kiwanis 13 Fastenal 1
Kennedy's Kuts 11 Kiwanis 10
North Franklin Shamrocks 18 Holmes Energy 5
North Franklin Shamrocks 15 Fountain's Enchanted Florist 0
Fountain's Enchanted Florist 9 Mayville's Excavation 6
Tri-Town 8 Thompson Insurance 4
Thompson Insurance 17 Mayville's Excavation 5
Cardinal Insurance 13 Fastenal 1
Cardinal Insurance 26 Kennedy's Kuts 5
Tri-Town 17 Holmes Energy 8
       
       
Don Paye Division (12 and under)      
Standings:   Points  
Fountain's Enchanted Florist (Malone)  5-4 10  
Tri-Town (Brasher/Winthrop)  3-5-1 7  
Mayville's Excavation (St. Regis Falls)  3-5 6  
Holmes Energy (Bangor)  2-7 4  
Fastenal (Brushton)  0-9 0  
       
Ray Russell Division (12 and under)      
Standings:   Points  
North Franklin Shamrocks  9-0 18  
Thompson Insurance (Chateaugay)  7-2 14  
Kiwanis (Malone)  6-3 12  
Cardinal Insurance (Malone)  4-3-1 9  
Kennedy's Kuts (Brushton-Moira)  4-5 8  
       
Mayville's at Cardinal - only game not yet played      
     
       
North Country Little League Baseball

Standings end of Week 2

 

 

     
Francis Mitchell Division (10 and under)      
Martin's Rubbish Removal 13 Sandlot Sluggers  12
McClain Construction 11 Sullivan's Auto 8
Personal Touch 13 Rotary 12
North Franklin Shamrocks Green 15 Tri-Town 0
Sandlot Sluggers 12 Jacob's Lawn Care  5
In Motion Physical Therapy 15 Frontier Lodge  4
North Franklin Shamrocks White 9 Martin's Rubbish Removal 0
McClain Construction 8 Rotary 2
       
Standings:      
In Motion Physical Therapy (Malone)  3 - 0    
North Franklin Shamrocks Green  3 - 0    
North Franklin Shamrocks White  2 - 0    
McClain Construction (Malone)  3 - 1    
Martin's Rubbish Removal (Brushton-Moira  2 - 2    
Rotary (Malone)  2 - 2    
Sandlot Sluggers (Bangor)  2 - 2    
Personal Touch (Malone)  1 - 2     
Sullivan's Auto (Malone)  1 - 2    
Tri-Town (Brasher/Winthrop)  0 - 2    
Frontier Lodge (Chateaugay)  0 - 3    
Jacob's Lawn Care (Westville)  0 - 3    
       
Playoff time Mitchell Division will be split into 2 groups…Americans and Nationals based on strength of teach team in the division.
       
Paye/Russell Division Scores      
       
Kennedy's Kuts 8 Tri-Town 4
North Franklin Shamrocks 8 Mayville's Excavation 3
Thompson Insurance 4 Fountain's Enchanted Florist 3
Kiwanis 2 Cardinal Insurance 1
Kennedy's Kuts 18 Fastenal 10
Mayville's Excavation 4 Tri-Town 1
Thompson Insurance 9 Holmes Energy 0
Cardinal Insurance 7 Fountain's Enchanted Florist 0
North Franklin Shamrocks 17 Fastenal 6
       
Don Paye Division (12 and under)      
Standings:      
Mayville's Excavation (St. Regis Falls)  2-2    
Tri-Town (Brasher/Winthrop)  1-2    
Fountain's Enchanted Florist (Malone)  1-3    
Fastenal (Brushton)  0-4    
Holmes Energy (Bangor)  0-3    
       
Ray Russell Division (12 and under)      
Standings:      
Thompson Insurance (Chateaugay)  4-0    
North Franklin  3-0    
Kennedy's Kuts (Brushton-Moira)  3-1    
Cardinal Insurance (Malone)  2-2    
Kiwanis (Malone)  2-1    

Girls 10/11 Softball Schedule

Below is the schedule for Girl 10/11 Softball Group

Game Schedules for Baseball

Below are the game schedules for all baseball groups.


North Franklin Boys 10U Baseball Rosters

NF Boys 10U Green Roster

Green Team ( No Games Weds)

 

Ashton Mcdonald

Chase Lewis

Conner Lewis

Aidan Smiddy

Gavin Allen

Gavin Avery

Wyatt Mitchell

Larry Mitchell

Zachary Durant

Zackariah Rosairio

Jared Rollins

Aidan Shenandoah

 

Coaches

Adam Avery

Peter Durant

NF Boys 10U White Roster

White team (no games Thursday)

 

Ronwaiewate Lazore

Luke Miller

Lucas Saumier

Evan White

Chris Trembley

Caiden Cartier

Justin Guarin

Evan Collette

Donovan Lauzon

Owen Gray

Kade Cook

Rick Chatland

 

Coaches

Shawn Miller

Gary Collette

Jaimie McElwain


North Franklin Boys 10U Baseball

Hockey Calendar

Wed 7/23 Thu 7/24 Fri 7/25 Sat 7/26 Sun 7/27

no events

no events

no events

no events

no events

Now Available North Franklin Shamrocks Apparel

Click on Image below to order

Apparel

Apparel to Purchase



Siteheader